Mieszkańcy naszego kraju to bez wątpienia ludzie wysoce zmotoryzowani. Dzisiaj nikogo już nie dziwi fakt, iż przeciętna polska rodzina posiada dwa lub trzy samochody. Uzasadnione wydają się być pytania o to, jak ich na to wszystko stać? Odpowiedź na nie jest jednak bardzo prosta. Większość z samochodów będących w rynkowym obrocie to samochody używane.
samochod-dla-mamyPrzyczyn tego stanu rzeczy jest bardzo wiele, jednakże nie trudno się domyślić, iż dominują tutaj aspekty finansowe. Poziom zamożności Polaków niestety nie pozwala im jeszcze na zakup pojazdów fabrycznie nowych, pochodzących prosto z salonu producenta. Również utrzymanie takiego auta jest przynajmniej dwukrotnie droższe niż tego z drugiej ręki, a składają się na to zdecydowanie wyższe koszty ubezpieczenia oraz konieczność przeprowadzania płatnych przeglądów gwarancyjnych. Szybkiemu rozwojowi rynku aut używanych sprzyjają także otwarte granice państw zachodnich – a co za tym idzie – sposobność na import tanich pojazdów z zagranicy, dzięki swobodnemu przepływowi towarów wewnątrz Unii Europejskiej.

Biznesmenów trudniących się tym biznesem w ostatnim czasie przybyło wręcz lawinowo. Co ciekawe – jak pokazują ogólne statystyki pochodzące z badań rynkowych – największy obrót samochodami używanymi występuje w okolicach najbogatszych polskich miast, takich jak Kraków, Warszawa czy Wrocław. Wchodząc w bardziej szczegółowe dane statystyczne, nasi rodacy lubują się raczej w pojazdach z segmentów B oraz C, aczkolwiek sporym zainteresowaniem cieszą się także bardziej luksusowe kilkunastoletnie sedany. Duże znaczenie w wyborze odpowiedniego modelu ma oczywiście rok produkcji, stan licznika, oraz ze względu na poziom spalania – pojemność i moc silnika. Jeśli chodzi o marki, zdecydowanie dominują niemieckie samochody Opel oraz Volkswagen, a także auta produkcji francuskiej. Ogromnym wręcz plusem zakupu używanego samochodu powyższych firm jest wręcz olbrzymia dostępność części zapasowych oraz prostota obsługi, co pozwala na wykonanie gros napraw własnoręcznie.

 

źródło: http://autocenter.krakow.pl/

Jakie auta kupują Polacy?

Post navigation